Референдум про Незалежність України
1 грудня 1991 р. залишається важливою датою в новітній історії України, адже в цей день на Всеукраїнському референдумі українці засвідчили свій намір жити у власній незалежній країні та схвалили проголошення Верховною Радою України Акт Незалежності України від 24 серпня 1991 р. Тоді, за нього проголосували 346 народних депутатів.
Напередодні історичного референдуму великий вплив на українське суспільство мала патріотична позиція української інтелігенції, зокрема, слово Ліни Костенко, з яким вона звернулася до громадськості: «Люди! Ось ви в неділю підете до виборчих дільниць, але не думайте, що це ваші кроки. Це вже хода історії!», історії, яка пішла далі.
Майже одностайна підтримка Акту проголошення незалежності на всій території України, від заходу до сходу, від півночі до півдня (понад 90% при явці 84%), засвідчила принципову можливість знаходити загальнонаціональну згоду і стала його найважливішою частиною, головною ідеєю, на майбутнє. Сьогодні підтримка незалежності та єдності Української держави залишається «спільним знаменником» української громадянської нації.
Минулого року, в переддень 30-ї річниці Всеукраїнського референдуму, фонди Музею національно-визвольної боротьби Тернопільщини поповнилися колекціями періодичних видань Тернопільщини кінця 1980-х – початку 1990-х років (Просвіта, Дзвін, Тернове поле, Тернистий шлях, Світанок нації та ін.), а також газетами, які друкувалися, в той час, у Львові, Києві, Ковелі, Стрию, Дніпропетровську, Нікополі, Полтаві, Рівному, Фастові, Харкові та ін.
Крім цього, в зібранні періодики, окреме місце займають видання Української Гельсінської спілки «Голос відродження» та газети надруковані за межами України, а саме, в Латвії, Литві, Естонії, Білорусії та Росії 1989–1990 рр.
Ваврик Оксана,
в.о. директора Музею
Національно-визвольної боротьби Тернопільщини