Електронна приймальня
ТЕРНОПІЛЬСЬКА
ОБЛАСНА РАДА
Офіційний сайт Тернопільської обласної ради
Для людей з вадами зору Звичайна версія сайту
ПОШУК НА САЙТІ | КОНТАКТИ | КАБІНЕТ
вул. Грушевського 8, м. Тернопіль, 46000
телефон: (0352) 43-11-16
факс: (0035) 25-22-10
e-mail: rada.trc@tor.gov.ua
ВАЖЛИВО
ГРАФІК ПРИЙОМУ ГРОМАДЯН РЕГЛАМЕНТ ОБЛАСНОЇ РАДИ СТРУКТУРА ВИКОНАВЧИХ ОРГАНІВ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПРЕЗИДІЮ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПОСТІЙНІ КОМІСІЇ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПОМІЧНИКА-КОНСУЛЬТАНТА ДЕПУТАТА ПРАВОВА ДОПОМОГА ДІЮЧІ ОБЛАСНІ ПРОГРАМИ ІНФОРМУЄ ТЕРНОПІЛЬСЬКЕ ВІДДІЛЕННЯ АНТИМОНОПОЛЬНОГО КОМІТЕТУ УКРАЇНИ МІЖНАРОДНІ ПРОГРАМИ, ПРОЕКТИ І ГРАНТИ ІНДУСТРІАЛЬНІ ПАРКИ ЗВІТИ ПРО РОБОТУ ДЕПУТАТІВ У 2022-2023 РОКАХ ЗВІТИ ЗАКЛАДІВ КУЛЬТУРИ ПРО РОБОТУ ЗА РІК ОСОБИСТИЙ ПРИЙОМ ГРОМАДЯН ДЕПУТАТАМИ ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ
НАШ КРАЙ
ТЕРНОПІЛЬЩИНА. ІСТОРІЯ МІСТ І СІЛ ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ЕНЦИКЛОПЕДИЧНИЙ СЛОВНИК ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ АСОЦІАЦІЇ ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ "РАДИ ТЕРНОПІЛЬЩИНИ" (СТАТУТ, ПЕРЕЛІК)
КОМУНАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
ОСВІТА СІМ’Я ТА МОЛОДЬ ОХОРОНА ЗДОРОВ’Я КУЛЬТУРА ФІЗИЧНА КУЛЬТУРА ТА СПОРТ СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ ПІДПРИЄМСТВА, ФІРМИ АПТЕЧНА МЕРЕЖА
РАДА
ОН-ЛАЙН
ДОКУМЕНТИ
АРХІВ
Погода у Тернополі

вологість:
тиск:
вітер:

24.09.2024

«Почаївський феномен »: у Тернополі презентували унікальний науковий збірник

Презентація збірника матеріалів міжнародної наукової конференції «Почаївський феномен: василіянський монастир Успіння Пресвятої Богородиці в історії та культурі України» відбулася 19 вересня у Тернопільському обласному краєзнавчому музеї. 

Видання – своєрідний підсумок однойменної міжнародної наукової конференції, що торік впродовж 29-30 вересня тривала в Марійському духовному центрі Зарваниця. Приурочили її 250-літтю коронації папськими коронами почаївської ікони Божої Матері з Ісусом.

Участь у презентації видання взяли науковці, представники духовенства, влади, історики, освітяни й краєзнавці. Модерував захід – отець-доктор східних церковних наук, один з авторів видання Віталій Козак. Слово також тримали ректор Василіянського інституту філософсько-богословських студій імені Йосифа Велямина Рутського о. Артемій Новицький, а також автори збірника єпископ-помічник Тернопільсько-Зборівської архиєпархії УГКЦ владика Теодор Мартинюк, доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри всесвітньої історії та релігієзнавства Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка Елла Бистрицька, кандидат історичних наук, директор Державного архіву Тернопільської області Федір Полянський.  

Презентував видання його науковий редактор, кандидат історичних наук, науковий співробітник Інституту історії Церкви Українського католицького університету Володимир Мороз. Він підкреслив, що  збірник побачив світ у видавництві «Місіонер» як 16-ий том «Записок Чину Святого Василія Великого» (Серія ІІ, Секція II), заснованих ще в першій половині 1920-х років. Знайти його можна буде в усіх найбільших бібліотеках світу. 

«У цьому збірнику – правдива історія василіянського монастиря в Почаєві, базована на аналізі достовірних джерел. Ця правда руйнує численні міфи, стереотипи, виявляє низку маніпуляцій щодо одного з найбільших духовних центрів України. Вона – наша зброя в повсякденному житті, на інформаційному фронті. Адже війна, що триває вже понад століття, не тільки за територію, а й за душі українців, українські святині, історію, культуру, – акцентував у вітальному слові до присутніх керуючий справами виконавчого апарату Тернопільської обласної ради Олег Сиротюк. – Дякую науковому редактору та авторам збірника за їхню жертовну й скрупульозну працю. Сили й наснаги продовжувати та масштабувати наукові почаєвознавчі дослідження».

Видання містить передмову, 6 розділів, додатки, іменний та географічний покажчики, 145 ілюстрацій. Більшість документів опубліковані та перекладені сучасною українською мовою вперше. 

До збірника увійшли 35 статей (одна з них у документальних додатках) 37-ми авторів. Замість 36-ї статті про музичну капелу василіянського монастиря – некролог її автора, музикознавця, військовослужбовця Івана Кузьмінського, який 17 травня 2023-го героїчно загинув під час виконання бойового завдання на Луганщині. 

Двоє авторів збірника – з Польщі, восьмеро – з Тернопільської області, зокрема – єпископ Теодор Мартинюк, о. Віталій Козак, о. Михайло Забанджала, о. Євген Кобильник, Іван Зуляк, Елла Бистрицька, Федір Полянський, двоє – уродженці Тернопілля – Устим Хаварівський та Володимир Мороз. 

Бібліографічна інформація про видання, а також його зміст доступні онлайн. Придбати науковий збірник можна у видавництві «Місіонер». Тираж його – усього 500 примірників. 

За участі церковних і державних інституцій Тернопільщини, музейних установ України організатори конференції «Почаївський феномен…» також видали повноколірний «Каталог виставки почаївських старожитностей». Упорядник також Володимир Мороз. Видання містить зображення сакральних речей Почаївського василіянського монастиря, гравюри зі стародруків тощо, які показують самобутність київської християнської традиції XVII-XVIII ст.  Каталог доступний онлайн у цифровому форматі.  

До слова, відеозаписи доповідей учасників міжнародної конференції «Почаївський феномен…» можна переглянути на спеціально для цього створеному каналі «Почаїв. Україна».