Електронна приймальня
ТЕРНОПІЛЬСЬКА
ОБЛАСНА РАДА
Офіційний сайт Тернопільської обласної ради
Для людей з вадами зору Звичайна версія сайту
ПОШУК НА САЙТІ | КОНТАКТИ | КАБІНЕТ
вул. Грушевського 8, м. Тернопіль, 46000
телефон: (0352) 43-11-16
факс: (0035) 25-22-10
e-mail: [email protected]
ВАЖЛИВО
ГРАФІК ПРИЙОМУ ГРОМАДЯН РЕГЛАМЕНТ ОБЛАСНОЇ РАДИ СТРУКТУРА ВИКОНАВЧИХ ОРГАНІВ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПРЕЗИДІЮ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПОСТІЙНІ КОМІСІЇ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПОМІЧНИКА-КОНСУЛЬТАНТА ДЕПУТАТА ПРАВОВА ДОПОМОГА ДІЮЧІ ОБЛАСНІ ПРОГРАМИ ІНФОРМУЄ ТЕРНОПІЛЬСЬКЕ ВІДДІЛЕННЯ АНТИМОНОПОЛЬНОГО КОМІТЕТУ УКРАЇНИ МІЖНАРОДНІ ПРОГРАМИ, ПРОЕКТИ І ГРАНТИ ІНДУСТРІАЛЬНІ ПАРКИ ЗВІТИ ПРО РОБОТУ ДЕПУТАТІВ У 2022-2023 РОКАХ ЗВІТИ ЗАКЛАДІВ КУЛЬТУРИ ПРО РОБОТУ ЗА РІК ОСОБИСТИЙ ПРИЙОМ ГРОМАДЯН ДЕПУТАТАМИ ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ
НАШ КРАЙ
ТЕРНОПІЛЬЩИНА. ІСТОРІЯ МІСТ І СІЛ ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ЕНЦИКЛОПЕДИЧНИЙ СЛОВНИК ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ АСОЦІАЦІЇ ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ "РАДИ ТЕРНОПІЛЬЩИНИ" (СТАТУТ, ПЕРЕЛІК)
КОМУНАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
ОСВІТА СІМ’Я ТА МОЛОДЬ ОХОРОНА ЗДОРОВ’Я КУЛЬТУРА ФІЗИЧНА КУЛЬТУРА ТА СПОРТ СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ ПІДПРИЄМСТВА, ФІРМИ АПТЕЧНА МЕРЕЖА
РАДА
ОН-ЛАЙН
ДОКУМЕНТИ
АРХІВ
Погода у Тернополі

вологість:
тиск:
вітер:

27.11.2024

У Тернопільській обласній бібліотеці для молоді відбувся треніг-практикум

Сьогодні штучний інтелект (ШІ) є одним із найпопулярніших термінів у світі. ChatGPT, голосові помічники Siri чи Alexa, система «Розумний будинок», автопілоти в машинах, використання сканера відбитків пальців, Face ID у телефоні та додатку Дія, друк тексту з допомогою Т9, спілкування із чат-ботом у якомусь онлайн-магазині  це все взаємодія з ШІ.

Штучний інтелект вже створює купу цифрового контенту  тексти, картинки, музику, відео тощо. Тому основи його функціонування варто знати кожному.

Про використання інструментів ШІ у бібліотечній практиці говорили на тренінгу з бібліотекарями ВНЗ І-ІІ р.а., який відбувся 26 листопада в у Тернопільській обласній бібліотеці для молоді.

Із поняттям, історією розвитку штучного інтелекту, його видами та сферами застосування присутніх знайомила завідувачка сектора «Інтернет-центр» Софія Поберейко. Особливу увагу доповідачка присвятила висвітленню можливостей чат-боту GPT від компанії OpenAI, який дозволяє користувачам спілкуватися зі штучним інтелектом. Цей бот може вести діалог з людиною різними мовами, створювати та перекладати текст, і вирішувати інші текстові завдання. Із моменту своєї появи наприкінці листопада 2022 року, чат GPT стрімко набирає популярності, в тому числі й серед бібліотекарів.

Про те, як швидко генерувати зображення ШІ для бібліотечного контенту лише за допомогою декількох ключових слів учасникам тренінгу розповіла методистка І кат. науково-методичного відділу Марія Добровольська. Серед безкоштовних, зручних і корисних сервісів для генерування зображень відзначено інструменти «Adobe firefly beta», «Lexica Art», «Mage Space» та «Leonardo AI».

До слова, ШІ, як і будь-яка технологія, має свої переваги та недоліки. Безперечними перевагами використання таких програм є економія часу завдяки автоматизації процесу, створення якісного зображення без спеціальних навичок, наявність безкоштовних програм. Проте є певні недоліки: етичні питання, необхідність освоєння програми, авторське право та відсутність чіткого законодавчого регулювання. Бібліотеки повинні збалансовувати переваги технологічного прогресу із збереженням цінностей та етичних норм.

У вересні Тернопільська обласна бібліотека для молоді стала учасницею мультидисциплінарного проєкту з медіаграмотності «Fit in Fakten – Playchecking», який пропагує процес посилення медіаграмотності через альтернативні методи: ігри та вікторини. Проєкт присвячений підвищенню медіаграмотності серед інформаційно вразливих категорій населення, їх взаємодії та розвитку критичного мислення. Із можливостями проєкту та способами використання пропонованих ресурсів в роботі бібліотекаря знайомила завідувачка науково-методичного відділу Оксана Малярчук. Поділившись на команди, учасниці тренінгу зіграли в «Лото з медіаграмотності». 

Пропозиції щодо планування роботи бібліотеки на 2025 рік озвучила провідна методистка Ольга Василюк. Спікерка зазначила, що в умовах воєнного стану пріоритети роботи бібліотеки доповнюються ще й громадянськими завданнями: збір нових  документів, фактів, свідчень  про цю війну для формування  майбутньої колекції; надання психологічної підтримки, покращання ментального здоров’я,  зокрема, через підбір помічної літератури для читання відповідно психологічного стану відвідувачів (спільно з висококваліфікованими  психологами), емоційної розрядки за допомоги бібліотерапії, артерапії, рукоділля, переглядів кінофільмів тощо); організація навчань з інтернет та медіаграмотності, волонтерські проєкти та благодійна діяльність (організація зборів на різноманітні потреби ВПО і ЗСУ.

Модерували тренінг-практикум Ігор Козловський  методист навчально-методичного центру ПТО у Тернопільській області та заступник директора ТОБМ Галина Якуб.

По завершенні заходу учасниці отримали сертифікати та розуміння можливостей ШІ в контексті розвитку сучасних бібліотек.