На Тернопільщині з робочим візитом перебувають представники Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК)
Голова Тернопільської обласної ради Богдан Бутковський взяв участь у зустрічі з представниками Національного агентства з питань запобігання корупції, яка відбулася сьогодні, 21 лютого.
Восени виповнилося 10 років від старту антикорупційної реформи в Україні, що ознаменувала якісно новий етап у боротьбі з корупцією в нашій державі. Сьогодні у нас ефективно працює система антикорупційних органів, а підхід до викорінення корупції за цей час став комплексним.
Водночас результати соціологічних досліджень останнього часу говорять про те, що корупція, як і збройна агресія рф, залишається серед найсерйозніших проблем України. Вона інтегрована майже у всі сфери суспільного життя, тому боротьба із нею потребує системних кроків.
НАЗК розробило низку ефективних антикорупційних інструментів, запровадження яких дозволить усунути причини для корупції та водночас підвищить рівень доброчесності, зокрема, і в органах місцевого самоврядування.
Під час робочого візиту до Тернопільської області увага представників НАЗК сфокусована на таких напрямах:
- пріоритети державної антикорупційної політики;
- виклики боротьби з корупцією на Тернопільщині, найбільш вразливі до корупції сфери;
- декларування, проведення повних перевірок декларацій посадовців і моніторинг способу їх життя;
- дотримання посадовцями законодавства щодо запобігання конфлікту інтересів та запобігання корупції.
НАЗК координує та надає методичну допомогу державним органам і органам місцевого самоврядування у виявленні та усуненні корупціогенних факторів у їхній діяльності, погоджує та контролює виконання антикорупційних програм у цих органах.
Антикорупційні реформи є одним із ключових пріоритетів на шляху до вступу в Європейський Союз. Нацагентство вже працює над створенням нової Державної антикорупційної програми на 2026-2030 рр. Крім цього НАЗК провело стратегічні дослідження корупційних ризиків у сферах відбудови, публічних закупівель, лісового господарства, діяльності медико-соціальної експертизи (МСЕК), а також процедур перетину державного кордону.
Під час зустрічі представники нацагентства повідомили про те, що вони працюють над визначенням сфери з найбільшими корупційними ризиками для кожного регіону, зокрема і Тернопільщини.
Також порадили більше комунікувати про ті рішення і дії органів місцевого самоврядування, які мають антикорупційний ефект, адже новини такого плану не часто з’являються в ЗМІ.
Варто зазначити, що Тернопільська обласна рада у 2022 році затвердила антикорупційну програму, яка діє до 2025-го включно. Спеціально створеною комісією з оцінки корупційних ризиків у діяльності обласної ради визначено 15 корупційних ризиків, із них 8 – із середньою пріоритетністю, 7 – з низькою пріоритетністю, а також визначені шляхи їх попередження та мінімізації. Тернопільська обласна рада однією з перших (в січні 2023-го) підключилася до Єдиного порталу повідомлень викривачів.
Нагадаємо, що з 1 січня до 31 березня триває щорічна кампанія декларування публічних службовців. НАЗК сконцентрує увагу на перевірках тих декларацій, що містять ознаки незаконного збагачення, набуття необґрунтованих активів, недекларування статків тощо. З цією метою запроваджено ризик-орієнтований підхід до перевірок.