27 березня – Міжнародний день театру
Щорічно 27 березня у світі відзначають Міжнародний день театру. Подію започаткував Міжнародний інститут театру, а саме людина мистецтва – француз Жан Кокто (актор, письменник, режисер, художник) у 1961 році. Дату для міжнародного святкування обрали невипадково, адже, за переказами, прем'єра першої театральної вистави у Стародавньому Римі відбулася саме 27 березня.
Цей день є символом важливості театру як культурного феномена, що об'єднує людей з різних країн і різних культур. Він також має на меті популяризувати театральне мистецтво серед широкої аудиторії та привернути увагу до питань, що стоять перед театральним світом. Крім того, відзначаються не лише досягнення великої сцени, але й розвиток малих театрів, аматорських колективів, що мають важливе значення для підтримки театрального мистецтва в громадах.
Сьогодні, попри повномасштабну російську агресію, театральне мистецтво України продовжує своє існування, незважаючи на всі труднощі та випробування. Театр став не лише простором для художнього вираження, але й важливою частиною культурної боротьби за національну ідентичність, за правду і свободу.
Війна зачіпає не тільки театри – вона також змінює життя самих акторів. Українські митці залишили свої театральні сцени і вирушили на фронт, щоб захищати свою країну. Багато з них стали волонтерами, постійно допомагають, відвідують воїнів на фронті та в реабілітаційних центрах. На жаль є ті, хто віддав своє життя за Україну. Актори, режисери, театральні працівники, які загинули на війні, стали частиною великої історії боротьби нашого народу. Їхні імена та внесок у розвиток культури будуть жити в пам'яті поколінь.
Головні театральні сцени нашого краю – це Тернопільський академічний обласний український драматичний театр імені Т. Г. Шевченка та Тернопільський академічний обласний театр актора і ляльки. Вони продовжують працювати, підтримуючи моральний дух громадян, даруючи надію та розраду, створюючи нові, важливі постановки.
Видатний український актор, режисер, теоретик театру, драматург, публіцист, перекладач та засновник першого стаціонарного українського професійного театру Лесь Курбас сказав: «Театр має бути таким, яким суспільство має бути завтра». Адже саме театр володіє тою неймовірною силою, яка здатна об’єднувати, надихати, формувати високодуховні особистості, зачаровувати, пробуджувати найпотаємніші почуття, виховувати глядачів через серця.
Ми не лише захищаємо територію – ми боронимо нашу культуру, наші традиції, звичаї, нашу самобутність!