«Нематеріальні скарби Тернопілля як важлива складова національної ідентичності»: відбувся обласний семінар-практикум
Сьогодні, 2-го квітня, на території етнопарку «Агроленд» відбувся обласний семінар-практикум із виявлення та документування елементів нематеріальної культурної спадщини «Нематеріальні скарби Тернопілля як важлива складова національної ідентичності».
З вітальним словом до учасників заходу звернувся голова Тернопільської обласної ради Богдан Бутковський.
«Сьогодні, у важкий час війни, болю, знищення і навіть зневіри, саме наша культурна спадщина часто є тим світлом і тою цінністю, яка мотивує продовжувати боротьбу. В умовах шаленого міжнародного тиску, коли нам намагаються нав’язати думку про те, що українська культура близька з московською, розповідають про спільне минуле, особливо гостро відчувається наскільки ми різні. В побуті, цінностях, обрядах, звичаях, традиціях, їжі – ми кращі! І про це варто заявляти на весь світ! – зазначив Богдан Бутковський, – Недарма ж за даними останніх наукових досліджень виявилося, що близько чотирьох мільярдів сучасних людей можуть нести в собі гени стародавньої Ямної культури, яка існувала на території сучасної України приблизно п'ять тисяч років тому, і сформувала генетичну та культурну спадщину Європи та значної частини Євразії. Тож Україна – центр світу! І вона може бути або Великою, або її не стане… А Великою її роблять наші Збройні Сили і унікальна культурна спадщина!»
Семінар-практикум організовано з метою всебічного сприяння пошуку, збереженню, популяризації культурних надбань українського народу, зокрема, нематеріальних скарбів Тернопільщини: звичаїв, обрядів, народних святкувань, фольклору, традиційних пісень та музики, традиційних ремесел та кухні, народних практик, що передаються з покоління в покоління, зберігаючи код нації.
Ціль заходу – активізація роботи у сфері НКС у територіальних громадах області.
На Тернопільщині вже задокументовано 7 елементів нематеріальної культурної спадщини, які включені до обласного переліку НКС, два елементи входять до Національного переліку НКС України.
Учасникам семінару презентували наш обласний перелік НКС, а деякі його елементи навіть вдалося скуштувати – дегустація Кременецьких гречаних вареників та Лемківської киселиці нікого не залишила байдужим.
Під час заходу депутат обласної ради, директор Тернопільського обласного методичного центру народної творчості Володимир Вермінський спільно з директоркою «Музейного комплексу «Лемківське село» Вірою Дудар та головою Тернопільської організації Всеукраїнського товариства «Лемківщина» Юрієм Венгриновичем представили новий елемент нематеріальної культурної спадщини Тернопільщини «Лемківську кривульку».
Кривулька – лемківська жіноча нагрудна прикраса: широкий заокруглений комір з бісеру, який прикриває шию, плечі і груди жінки. Така прикраса виплітається із дрібних кольорових намистинок бісеру на волосяній або шовковій основі. Попри депортацію, яка розкинула лемків по всьому світу та асимілятивні процеси, традиція виготовлення та носіння лемківської жіночої нагрудної прикраси збереглася і її передають з покоління в покоління.
За збереження та популяризацію елементів нематеріальної культурної спадщини учасників заходу відзначили подяками Тернопільської обласної ради.
На завершення семінару відбулася екскурсія для учасників територією етнопарку «Агроленд» ( с. Великий Ходачків, Підгороднянська сільська громада Тернопільського району).
Довідково:
У 2008 році Україна ратифікувала Конвенцію ЮНЕСКО про охорону нематеріальної культурної спадщини. Відповідно до Конвенції нематеріальна культурна спадщина – це ті звичаї, форми показу та вираження, знання та навички, а також пов'язані інструменти, предмети, артефакти й культурні простори, які визнані спільнотами, групами та, у деяких випадках, окремими особами як частина їхньої культурної спадщини. Нематеріальна культурна спадщина, що передається від покоління до покоління, постійно відтворюється спільнотами та групами під впливом їхнього оточення, їхньої взаємодії з природою та їхньої історії і формує у них почуття самобутності й наступності, сприяючи таким чином повазі до культурного різноманіття й творчості людини.